معرفی وبلاگ
وبلاگ رئیس بزرگ به عنوان اندیشگاه مجازی مدیریت کسب و کار، به منظور رفع نیازهای درسی و آموزشی دانشجویان و مدیران رشته مدیریت کسب و کار راه اندازی شده است. از آن جا که مفهوم کسب و کار در بردارنده کلیه فرایندها و عملیات خلق ارزش (محصول)، ایجاد بازار و فروش محصول (کالا و خدمت) و جذب و حفظ مشتری است، محتواهای آموزشی این رشته می تواند برای انواع رشته های مدیریتی از جمله، مدیریت بازاریابی، مدیریت فروش، مدیرت تولید، مدیریت محصول، مدیریت بازرگانی و ...، مورد بهره برداری واقع گردد.
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2873
تعداد نوشته ها : 7
تعداد نظرات : 2
Rss
طراح قالب
GraphistThem222

مدیریت کسب و کارچیست؟

مدیریت (اداره کردن) می‌تواند به صورت فرآیند سازمان‌‌دهی مؤثر منابع جهت دستیابی به اهداف تعریف شود. مدیریت کسب و کار، به‌کارگیری این فرآیند در یک سازمان مشخص جهت دستیابی به اهداف تعیین شده است. مدیریت کسب و کار معادل عبارت Business Administration یا Business Management است که در ادبیات رایج مدیریت و تئوری سازمان به مدیریت بازرگانی ترجمه شده است.

به طور  کلی، عرصه مفهوم پردازی در علم و هنر مدیریت به دو حوزه عمومی (Public) و خصوصی (Private) تقسیم شده است. در بخش عمومی، رشته های تخصصی نظیر مدیریت دولتی (با چندین گرایش در سطوح گوناگون تحصیلی مانند مدیریت تحول، سیستم ها و روش ها و ...) مدیریت شهری و موارد مشابه  مورد تدریس و پژوهش هستند.

یک مدیر کسب و کار ممکن است دارای سطح وسیعی از مسئولیت باشد که این بستگی به سازمان موردنظر دارد. با این وجود برخی عملکردهای کلی در همه کارهای مدیریتی موجود است که شامل: برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، تعیین کارکنان، جهت‌دهی امور، کنترل و بودجه‌بندی می‌شوند.

برنامه‌ریزی

یک مدیر کسب و کار ملزم به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی سازمان جهت رسیدن به اهداف مورد نظر است که ممکن است شامل کارهای مختلفی شود از جمله برآورد بودجه، تحقیق بازار و ارائه استراتژی. به طور اساسی این عملکرد نشان‌دهنده محل قرارگیری سازمان، جهت‌گیری آن و چگونگی تأمین منابع است. 

سازمان‌دهی

زمانی که اهداف تعریف شدند، مدیر کسب و کار مسئولیت‌های مورد نظر را تشخیص داده، افراد را مورد آنالیز قرار می‌دهد و ابزار مورد نیاز را برآورد می‌کند و به تقسیم وظایف می‌پردازد. این مرحله ممکن است شامل بازبینی سازمان، توسعه گروه‌های جدید و یا تعریف مشاغل جدید باشد. هدف ایجاد محیطی بهینه برای عملکرد مؤثر و نتیجه‌بخش است.

تعیین کارکنان

پیدا کردن فرد مناسب جهت کارهای مختلف بخش بسیار مهمی از مدیریت کسب و کار است. تعیین مشاغل مورد نیاز، آماده‌سازی تعاریف کارها، انتخاب و آماده‌سازی از جمله بخش‌های مختلف کار یک مدیر است. یک مدیر خوب معیارهایی از قبیل تنوع، اخلاق، سیاست و سایر پارامترهای مورد نیاز برای هر کار را در محیط کسب و کارش تشخیص می‌دهد.

جهت‌دهی امور

نکته جالب در مورد جهت‌دهی امور به دست آوردن نقطه بالانس بین کارکنان مورد نیاز و تولید اقتصادی است. این امر شامل تخصیص مناسب منابع و فراهم نمودن سیستم حمایتی است که به مسائل سریعاً پاسخ دهد. یک مدیر کسب و کار لازم است با داشتن شخصیت فردی بالا، به کارکنانش روحیه داده و آن‌ها را جهت دستیابی به اهداف مشترک هدایت کند.

کنترل

کنترل عبارت است از ارزیابی کیفیت در تمام مراحل سازمان. یک مدیر با دنبال کردن کارها و مقایسه آن‌ها بر اساس یک نقشه استراتژیک، انحراف از هدف را به حداقل می‌رساند. کنترل امور شامل تحلیل هزینه‌ها، مدیریت اطلاعات، اندازه‌گیری عملکرد و عملکرد به‌موقع است.

بودجه‌بندی

دنبال نمودن و بازبینی بودجه یکی از عوامل بسیار بحرانی موفقیت هر مدیر است که اغلب توسط دوره‌های آموزشی مختلف مدیریت کسب و کار مورد تمرکز قرارگرفته و معمولاً شامل فاینانس، محاسبات و نرم‌افزارهای محاسبه بودجه می‌شود.

زمینه اساسی دیگری برای مدیریت کسب و کار شامل آمار، بازاریابی، منابع انسانی و اقتصاد نیز لازم‌اند. همچنین عواملی همچون تصمیم‌گیری، منطق، حل مسئله و مهارت‌های شخصیتی نقش بسیار مهمی در مدیریت کسب و کار بر عهده دارند.

 

منابع:

 Westwood College

Ssmt.ir

 

 

 

 

دسته ها :

کسب و کار چیست؟

کسب و کار در تعریفی ساده، به هر تشکیلات (Arrangement) حقیقی و حقوقی گفته می شود که با هدف کسب درآمد و حتی سود راه اندازی می شود. در این معنی، از یک پیک موتوری که با موتوسیکلت شخصی، مسافرکشی می کند کسب و کار خوانده می شود تا غول های چندملیتی مجله معروف Fortune . شناخت و درک بهتر کسب و کار با استفاده از مفهوم سیستم میسر است. به عبارت بهتر، کسب و کار یک سیستم است که به سادگی شامل دروندادها، فرایندها و بروندادهاست. به لحاظ نظری و در کنار سایر تئوری های اجتماعی (مانند تئوری اقتصاد خرد و کلان و ...)، ابزار شناخت این سیستم "تئوری سازمان" (Organization Theory) بوده که در ادبیات رایج علمی دنیا، مدت هاست که جایگاه ارزشمند خود را به خوبی تثبیت نموده است.

منبع: ssmt.irدسته ها :
 دانشجویان و مدیران ارجمند، درود بر شما
این وبلاگ به عنوان اندیشگاه مجازی مدیریت کسب و کار، به منظور رفع نیازهای درسی و آموزشی دانشجویان و مدیران رشته مدیریت کسب و کار راه اندازی شده است. از آن جا که مفهوم  کسب و کار  در بردارنده کلیه فرایندها و عملیات خلق ارزش (محصول)، ایجاد بازار و فروش محصول (کالا و خدمت) و جذب و حفظ مشتری است، محتواهای آموزشی این رشته می تواند برای انواع رشته های مدیریتی از جمله، مدیریت بازاریابی، مدیریت فروش، مدیرت تولید، مدیریت محصول، مدیریت بازرگانی و ...، مورد بهره برداری واقع گردد.
امیدورام این اندیشگاه مجازی بتواند در جهت رفع نیازهای آموزشی یاریتان کند و موجب گردد تا من نیز بیشتر بدانم.
با آرزوی پیروزی برای مشتاقان پیروزی
دانشجوی مدیریت کسب و کار- کامران عسگری
دسته ها :

برای دریافت خلاصه درس مبانی سازمان و مدیریت، اینجا کلیک کنید.

دسته ها :

شایان ذکر است که برخی از مجموعه فایل های مربوط به مطالب درسی جهت بارگذاری و دریافت نیاز به کاهش حجم دارند که بدین منظور عملیات فشرده سازی یا کمپرس (zip, rar) روی آن ها اعمال می شود، لذا جهت اجرای اینگونه فایل ها باید آبتدا  آن ها را به حالت و حجم اولیه تغییر وضعیت داد (که نیتجه این اقدام تولید فایل یا فایل های جدید با حجم قبل از فشرده سازی و به صورت قابل اجرا می باشد.)، سپس نسبت به اجرای آن ها اقدام نمود.

فعالسازی فایل های مذکور که با آیکون مربوطه (سه جلد کتاب به رنگ های بنفش، آبی و سبز که با کمربندی قهوه ای رنگ به هم بسته شده اند.) قابل شناسایی هستند، از طریق اعمال کلیک راست و انتخاب یکی از گزینه های Extarct و تولید فایل یا فایل های جدید با وضعیت و حجم اولیه، امکان پذیر می باشد. تنوع گزینه های Extract به منظور تعیین آدرس ذخیره سازی (فایل جدید اینجا ذخیره شود یا به آدرس دلخواه) و نام فایل مورد می باشد، به صورتی که اعمال هریک از آن ها فایل فشرده را باز و قابل اجرا می کند.

دسته ها :

برای دریافت فایل منبع سوالات آزمون پایان ترم مبانی کنترل کیفیت اینجا کلیک کنید.

دسته ها :

درود بی پایان بر شما دوست ارجمند

این وبلاک به منظور بهره برداری علمی در حوزه مدیریت کسب و کار از طریق اطلاع رسانی،نشر و تشریک اطلاعات درسی راه اندازی شده است.

امیدوارم مفید واقع شود.

با سپاس از توجه شما

کامران 

دسته ها :
X